Teknik Bilgiler

Haziran 2018

Hafif Rack (Hafif Yük Rafı)

Hafif yük rafı bir diğer adıyla hafif (mini) rack raf sistemleri, yüksek yük taşıma kapasitesi gerektirmeyen, orta ve hafif olarak adlandırılabilecek yüklerin taşınması için kullanılan bir sistemdir. Herbir rafın yük taşıma kapasitesi yaklaşık olarak 300-350kg. civarındadır.
Hafif yük raf sisteminin özelliklerini kullanılacak malzemenin ebatları, ağırlığı ve depo alanının mimarisi belirlemektedir. Tüm bunlar göz önüne alınarak ölçüler ve malzeme kesitleri tespit edilmelidir. Hafif yük rafının en önemli özelliği ise montaj esnasında hiçbir bağlantı elemanının kullanılmamasıdır.
Sistem detayları ayaklar, traversler (yatay kayıtlar) ve […]

Civatalı Çelik Raf ve Kullanım Alanları

Civatalı Raf, küçük çaplı depolarda çok tercih edilen ve bilinen bir raf sistemidir. Raf tabalalarının ayaklara bağlanması ile raf sistemi oluşur. Basit, kullanışlı ve kolaylıkla sökülüp tekrar montajının yapılabileceği civatalı raf sistemleri (çelik raf) oldukça ekonomiktir.
Raf sistemininde 4 adet L profilden oluşan ayaklar bulunmaktadır. Ayaklar taşıyacağı yüke göre 1,5mm yada 2mm kalınlıkta olabilir. çelik raf L profil ayaklar 40x40mm yada 40x60mm ebatlarındadır. Civatalı rafın ana omurgasını oluşturan L profil ayaklar üzerinde yatay ve dikey delikler bulunmaktadır. Bu delikler sayesinde […]

Mini Rack Hakkında Detaylı Bilgi

Raf sistemleri içerisinde bulunan Mini Rack raf sisteminin uygulama alanları oldukça geniştir. Küçük boyutlu ve ambalajlı-kolilenmiş ürünlerin depolanması için kullanılan bir sistemdir. Mini rack raf sistemi her türlü depo alanında uygulanabilme özelliğine sahip olduğu ve kurulma maliyeti de düşük olduğu için çok tercih edilir. Estetik bir görünüme sahiptir. Ayak ve traverslerde farklı renk uygulamaları yapılarak da alan içinde farklı alternatifler oluşturulabilir.
Mini rack raf sitemlerinde ürünlerin raflara depolanması için herhangi bir istifleme aracına ihtiyaç yoktur. İnsan gücünün kaldırabileceği yükler kolaylıkla […]

Çelik Raf Montajı Nasıl Yapılır?

Genellikle depolarda tercih edilen çelik raf sistemlerinden civatalı çelik raf sistemlerinin montajı, basit gibi görünsede zaman gerektiren bir uygulamadır. İlk kez çelik rafın montajını yapacak kişiler için zor gelebilir.
Civatalı çelik raf sistemlerinin montajı ilk aşamada yerde yapılarak ayağa kaldırılmaktadır. L profillerin (çelik ayaklar) üzerinde bulunan deliklerin raf tablarının yanlarında bulunan deliklere denk getirilerek, civata ve somun ile sıkılması ile montaj tamamlanır. L profil (çelik ayaklar) üzerinde delik aks mesafeleri 2,5cm.dir. Çelik raf aralarındaki mesafeleri bunu baz alarak istediğiniz yüksekliğe […]